Blog, Pomalá domácnost, Rodina

Co je pro mě pomalá domácnost II.

Pomalá domácnost je vlastně taky ekologická a jak to jen jde bezodpadová domácnost, no a taky tak trochu minimalistická.

Ekologická je hned ze dvou důvodů. Jednak jsem to já a moje rodina. Osoby, které se každý den myjí, mažou, uklízejí… a přicházejí do přímého kontaktu se všemi možnými přípravky. Tím, že myju nádobí, umývám si ruce, mažu obličej i tělo, tím se mi ty úžasné přípravky dostávají rovnou do těla. No a já přeci chci, abych byla zdravá sama, aby byl zdravý můj muž i naše děti. A tak čteme složení, hlídáme několik hlavních strašáků, kteří nesmí přes práh, a pokud je to možné používáme to, co má seznam ingrediencí nejkratší.

Druhým důvodem je naše planeta, životní prostředí, voda a půda, do které se přípravky splachují, abychom tu vodu zase znovu pili a jedli jídlo vypěstované v oné půdě. Někdy to má nádech dálek, ale pokud v létě zaléváte vodou od nádobí nebo z vany, tak je tam ta přímá souvislost naprosto jasná.

Totálně bezodpadová naše domácnost tedy není. Ovšem přemýšlíme. Co koupíme, v čem koupíme, co vytřídíme, co vyhodíme… Našli jsme si a zažili návyky, které šetří obaly, vodu, elektřinu. Podporujeme druhý život věcí, které nám už neslouží. A taky když nakupujeme „nové“, mrkneme nejdřív na možnosti, kdy věc byla už jednou vyrobena. Poptáme v rodině, po známých, v bazaru, na blešáku…

Když už se rozhodneme nakoupit nové, máme další kritéria. Kdo tu věc vyrobil, odkud putovala, za jakých podmínek, z jakých surovin je vyrobená a jak moc důsledně a kvalitně. Upřednostňujeme kvalitu před množstvím. Někdy jsme za hogofogo, ale já raději koupím dráž s myšlenkou na „celý život“. Už se nechceme nechat uplácet reklamama. Nechci nakupovat další a další a další… Chci mít jedno a být spokojená.

Tím vším zpomalujeme kolotoč všedních dní a naší spotřeby. Tím vším naplňujeme naši pomalou domácnost. Dáme si čas a vybíráme pomalu, ale s jistotou ;-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *